Výjimečná nová forma se sedmnácti posuvnými šíbry

5 Červen 2018

Poprvé v Rompě jsme si nechali navrhnout formu, která obsahuje sedmnáct posuvných prvků! Typ konstrukce s posuvnými šíbry se běžně používá ve světě vstřikování, ale mít jich na jedné formě sedmnáct je zcela unikátní.

 

K čemu se ve formě používají posuvné šíbry? Občas je nemožné otevřít formu, když je v ní ochlazený plast (kvůli mezerám v plastu nebo kvůli komplexnímu tvaru výlisku). Výlisek je „uzamčen“ uvnitř formy. Aby se dostal ven, forma musí mít jeden či více posuvných šíbrů. Na těchto místech se používají tzv. podkosy (undercuts).

Vysoce komplexní produkt

Vzhledem k nákladům je produkt navrhován tak, aby bylo potřeba co nejméně podkosů, nejlépe žádné. V některých případech je však výrobek tak složitý, že neexistuje jiné řešení. Forma pro plastový plášť na dětskou sedačku jich má sedmnáct. Plášť je vyroben z polypropylenu a váží zhruba 2,5 kilogramů.

Moderní devítitunová forma

Na návrhu výrobku spolupracovali naši odborníci z Nizozemska, Číny a České republiky. Během tohoto procesu jsme vyhodnotili vyrobitelnost produktu (DFM). Výsledkem je moderní forma, která zahrnuje mechanické i hydraulické posuvné šíbry a řadu vracecích úhlových kolíků. Některé posuvné šíbry mají integrované chlazení a jeden z nich je vybaven samozamykacím mechanismem. Sedmnáct posuvných šíbrů se otevírá a zavírá ve správném pořadí, což nám umožňuje držet čas cyklu okolo jedné minuty. Celkově váží forma zhruba 9 tun. To je 6 krát více než Volkswagen Golf! Forma je připojena k masivnímu 1200tunovému vstřikovacímu stroji.

Spolupráce se zákazníkem a nástrojářem

Forma je momentálně vyráběna speciálně vybraným nástrojářem v Číně přesně podle plánu. Doba potřebná na výrobu je dvanáct týdnů. Se zákazníkem a s nástrojářem úzce spolupracujeme vývojovém procesu formy. Podporujeme nástrojáře, se kterým máme nastavenu dlouhodobou spolupráci díky naší pobočce v Číně. Koneckonců, dobrý pracovní vztah je nezbytný pro realizaci komplexních a špičkových forem v předem daném čase.

 

Připravena k použití v létě 2018

Očekáváme, že novou formu začneme používat v létě tohoto roku poté, co provedeme sérii rozsáhlých testů. V Rompě máme vlastní moderní nástrojárnu, kde nebude problém zajistit údržbu této komplexní formy.