Silnější do budoucna

Firmy po celém světě zažívaly v posledních letech velký vzestup. Svět ovšem, zvláště v posledních měsících, vypadá úplně jinak. Podniky se musí vypořádávat s okolnostmi, které nemohou ovlivnit. Tyto okolnosti s sebou pro mnoho firem přinášejí velkou změnu. Nastává čas, kdy se oddělí zrno od plev. Uvedeno do praxe, pro náš svět plastů to znamená následující: menší, méně spolehliví dodavatelé plastových součástí bohužel ztratí zákazníky na globálních trzích, zatímco finančně silní a stabilní dodavatelé budou schopni udržet své podnikání na správné cestě. Ve společnosti Rompa Group, pod níž patří také firmy ITB a Verhoeven, jsme rádi, že patříme do té druhé skupiny a že stále jsme a budeme schopni dodávat našim (i dalším potenciálním) zákazníkům na celém světě požadované plastové výrobky. Nejsme tu proto, abychom přežili, ale abychom prosperovali!

Výjimečné časy vyžadují promyšlené strategie a silné, spolupracující obchodní partnery i ve světě plastů. Podnikání je náročné, zejména v těchto časech, kdy světu vládne Covid-19. Je velmi důležité držet se důvěryhodného specialisty na plasty, případně k němu svou produkci přesunout. Ať se děje, co se děje, společnosti budou muset pokračovat ve svých činnostech a hledat kreativní řešení, jak prodat své výrobky. Některé tržní segmenty, jako je zdravotnický průmysl, musí dokonce fungovat i v těchto dnech.

Jak zaručit, aby se podnikání nezastavilo? Nejen minulá krize nám v celosvětovém měřítku ukázala, že Rompa Group z tohoto souboje může vyjít vítězně. Vlastníme kanceláře a výrobní závody téměř na každém kontinentu, používáme štíhlou výrobu a jsme finančně stabilní. Jsme proto během náročných období pro naše zákazníky ten správný partner, a to díky vyváženým znalostem a zkušenostem s:

1) mnoha tržními segmenty

2) mnoha technologiemi

3) vertikálně integrovanými službami

4) globální přítomností

5) dalšímu kroku

1. Jsme doma na každém trhu

Vyznáme se v různých odvětvích. Jmenujme třeba automotive, spotřební zboží, průmyslové aplikace, produkty & přístroje pro zdravotnictví a obalové materiály. Naši zákazníci mají na trhu vedoucí postavení. Patří mezi ně jak nadnárodní společnosti, tak i majitelé značek. Partnerství s námi si vybírají na základě našich zkušeností se vstřikováním. Oceňují také to, že jsme výrobce originálního designu (ODM – original design manufacturer), smluvní výrobce (CM – contract manufacturer) a samozřejmě také naše vertikálně integrované služby, které, jak mnoho našich partnerů zmiňuje, překračují jejich očekávání.

AutomotiveMůžeme se pyšnit, že jsme pro několik zákazníků dodavatel s hodnocením A ve výrobě technických, vizuálních i bezpečnostních komponent pro automobilový průmysl. Vyrábíme přes 200 milionů součástí ročně! Vlastníme veškerou potřebnou technologii a disponujeme všemi odbornými znalostmi, abychom mohli převést komplexní požadavky mezinárodních zákazníků ve špičková řešení. Začněme třeba s naší odborností v automobilovém průmyslu. Přidejme k tomu znalost APQP (strukturovaná metoda pro proces návrhu a vývoje) a PPAP (výstup, který prokazuje správnost procesu). Roky zkušeností a precizní práce z nás, v neposlední řadě, dělají skutečné odborníky na automobilový průmysl.

Spotřební zbožíPro spotřebitelský trh vyrábíme jednotlivé součásti i hotové výrobky. Jako příklady poslouží detektory kabelů a trubek ve zdech, autosedačky, sady baterií pro bezdrátové vysavače, routery nebo nabíječky pro holicí strojky. Všechny komplexní spotřebitelské výrobky jsme schopni vyrábět a montovat v našich pobočkách po celé zeměkouli díky personálu a vlastním strojům. Problém nám nedělá, ani když se výrobek skládá z více než 50 součástí, nebo pokud obsahuje elektroniku či bluetooth technologii. Naši zákazníci si rovněž pochvalují úroveň našich služeb z oblasti výroby elektroniky (EMS). Jsme schopni zařídit vše – od návrhu až po dopravu. Ve spolupráci se zákazníky v mezičase vymýšlíme a zkoumáme nové produkty a inovace na trhu. Jako příklad můžeme uvést Internet věcí (IoT).

Průmyslové aplikaceJsme odborníci na výrobu různých typů průmyslových plastových dílů, součástí a polotovarů pro přední mezinárodní společnosti. Patří sem třeba chytré systémy na ochranu před škůdci, inteligentní budovy či vlákna cenovek. Naši zákazníci si pochvalují, že jsme schopni převzít celý proces výroby – od designu výrobku v našem vlastním studiu Verhoeven, až po dodávku přímo k jejich dveřím. Můžeme být hrdí na to, že procento našich schválených produktů je vyšší než 99,8 %.

Zdravotnická zařízení a výrobkyVýroba zdravotnických zařízení a produktů (teploměrů, zásobníků na vzorky krve, těhotenských testů, systémů na sledování pulsu, blistrových obalů na léky a nabíjecích panelů pro mobilní rentgenové přístroje) by měla být svěřena do spolehlivých rukou. Jelikož máme k dispozici vícero čistých místností, můžeme bezpečně vyrábět v prostředí bez prachu. Samozřejmě disponujeme certifikátem ISO 13485, což našim zákazníkům dodává jistotu, že veškeré výrobní procesy splňují přísné mezinárodní požadavky na kvalitu a bezpečnost.

Obalový materiálJsme schopni navrhnout a hromadně vyrábět jakýkoliv typ plastových obalů. Naše oddělení designu se vyzná v tom, jak kombinovat nejrůznější druhy plastů a dalších materiálů, abychom produkovali perfektní obaly: na pohled hezký blistr, ochranné přepravníky nebo vnitřní obaly na míru. Kromě toho vyrábíme např. také dopravní řešení pro montážní linky.

Jedním z našich cílů je zákazníkovi poskytnout přidanou hodnotu ještě ve fázi před samotným vývojem produktu. Využíváme reverzního inženýrství, takže můžeme upravit a sériově vyrábět vaše existující produkty. Kromě toho garantujeme pohotové jednání a rychlou dobu zpracování za velmi příznivou cenu.

2. Technologická odbornost

Málokterý lokální dodavatel je připraven na technologickou změnu. Tento problém je viditelný zejména na nově vznikajících a rozvíjejících se trzích. Mezinárodním společnostem tak vznikají starosti, jestliže chtějí produkovat své výrobky lokálně. Je pro ně důležité, aby jejich západní technologičtí partneři byli ochotni vyrábět na různých místech světa. U nás v Rompa Group vnímáme technologickou změnu jako nepřetržitou. Jsme tudíž zvyklí se změnám pružně přizpůsobovat.

Naše technologie

U každého výrobního kroku bereme v potaz hotový výrobek. Je jedno, jestli navrhujeme cestovní pouzdra pro elektronické kartáčky, stěrače, motorové součásti, automatické dávkovače na ručníky, teploměry, stojany na holicí strojky s vestavěným tlačítkem na jednoduché objednání nebo úplně něco jiného. Naše návrhové studio Verhoeven rozumí odlišným návrhovým a technologickým požadavkům, které každý nový výrobek nebo obalový systém musí splňovat. Máme zkušenosti s návrhy pro funkčnost (průmyslový design), ochranu (obalové technologie), udržitelnost (environmentální design), efektivitu nákladů (produktové inženýrství) a prodej (3D design). K produkci návrhů využíváme tyto výrobní technologie:

 • vstřikování plastů
 • plastické vstřikování kovů (MIM)
 • lisování kovů
 • tepelné tvarování
 • technologie plošných spojů (PCBA)
 • dekorace
 • montáž (ESD)
 • balení

K dispozici máme vlastní nástrojárnu, takže si můžeme vyrobit lisovací formy přímo v našich pobočkách. To zaručí prvotřídní kvalitu a efektivnost. Díky našim zkušenostem s mnoha technikami, vertikálními integrovanými službami a štíhlou produkcí, vyrábíme hotové a komplexní výrobky na míru. Výrobky mohou obsahovat např. vestavěné elektronické součásti, vnější dekoraci a jsou doplněny vhodnými obaly. Možnosti jsou prakticky nekonečné.

Udržitelné výzvy

Celosvětová shoda, že emise CO2 urychlují změnu klimatu jasně ukazuje, že znalosti programů na kontrolu technologického vývoje jsou pro moderní firmu velikou výhodou. Největší potenciál, co se týče snížení emisí CO2, nabízí energetická účinnost. Zároveň je třeba brát v potaz také provozní náklady. V Rompa Group dokážeme dělat důsledný a rychlý rozbor výzvy související s udržitelnou energií, abychom zákazníkům pomohli nabízet „více než jen výrobek“. Kromě udržitelných energetických výzev bereme velmi vážně i jiné závazky z oblasti sociální odpovědnosti podniků (CSR). Je to vyvážený způsob, jak propojit environmentální, sociální a ekonomické zájmy do našich obchodních operací a interakcí se všemi stakeholdery. Myslíme si, že aby firma dosáhla udržitelnosti, musí být finančně stabilní, musí minimalizovat (nebo ideálně eliminovat) svoje negativní dopady na životní prostředí a musí jednat v souladu se společenskými očekáváními.

Velká nebo malá výrobní dávka

Protože máme k dispozici více technologií a výrobních závodů, můžeme se u každého výrobku rozhodnout pro jeden ze dvou výrobních přístupů. Na jedné straně jde o velkou masovou výrobu, která se používá zejména ve východní Evropě, Asii a Severní Americe a Mexiku (oblast NAFTA). V těchto oblastech se vyrábí ideálně co největší počet výrobků s nejkratší možnou dodací lhůtou a nejnižšími náklady. Na druhé straně, např. západní Evropa se soustředí na menší či malé výrobní dávky a flexibilní výrobu produktů na míru. To klade vysoké nároky na flexibilitu a rychlou montáž strojů a zařízení (SMED). Jelikož máme s oběma přístupy mnohaleté zkušenosti, víme, jak se přizpůsobit oběma.

3. Služby od A do Z

Dodáváme kompletní výrobky s elektronikou nebo bez elektroniky, které jsou vyrobené na míru pro různá průmyslová odvětví a trhy. Zákazníkům poskytujeme přesně to, co chtějí, od rýsovacího prkna v našem designovém studiu Verhoeven, až po distribuci. Veškerá naše produkce probíhá v souladu s nápady a přáními našich zákazníků. V rámci procesu vertikálních integrovaných služeb postupujeme dle těchto kroků:

 

 • •  Posouzení nápadů
 • •  Vypracování specifikace návrhu
 • •  Vytvoření prototypu
 • •  Masová výroba
 • •  Montáž

4. Globální přítomnost

Obchodní model mnoha dodavatelů, kteří produkují vše na jednom místě a své zákazníky z tohoto místa zásobují, je zastaralý. Myšlenka dodávat západoevropské technologie a prémiové produkty na (nové) trhy je příliš nákladná. Společnosti chtějí, aby se jejich výrobky vyráběly na těch kontinentech, kde jsou ony doma. Důvody jsou zřejmé: čas potřebný k dodání výrobku na trh, flexibilní dodavatelský řetězec, nižší náklady na dopravu a snižování uhlíkové stopy.

 

Our locations in China, Czech Republic and Mexico

Tři kontinenty

Naše pobočky v Nizozemsku s designerským studiem a výrobním závodem, zahrnující čistou místnost a nástrojárnu, mají vynikající umístění. K tomu vlastníme výrobní závody napříč třemi kontinenty (Evropa, Asie a Severní Amerika), takže máme skvělou výchozí pozici pro poskytování lokalizované výrobní varianty všude, kde to lze. Tato výhoda vede ke zvýšené efektivitě, větší flexibilitě a k nízkým přepravním nákladům. Díky tomu a také díky našim globálním standardům kvality, mohou naši zákazníci těžit ze stejně skvělé úrovně služeb a kvality bez ohledu na to, na jakém kontinentu se nacházejí.

Lokální výrobní závody zvyšují konkurenceschopnost

Abychom vyhověli požadavkům zákazníků a trhů, nestačí na místních trzích zřizovat pouze prodejní kanceláře. V Rompa Group aktivně investujeme do lokálních výrobních závodů, abychom zvýšili konkurenceschopnost. To mimo jiné znamená, že dokážeme rozpoznat potenciál místního rozvoje a využít ho. Systematicky (na mikroúrovni) podporujeme integraci regionalistiky a spolupráci mezi novými regionálními organizacemi a lokálním prostředím. Nyní i v budoucnu jsme schopni se mnohem rychleji přizpůsobit novým (lokálním) tržním podmínkám a potřebám. Schopnost a rychlost, s jakou naši (potenciální) zákazníci mohou či dokonce musí přijmout změnu, je kritickým faktorem úspěchu. Změna se netýká pouze technologických oblastí, ale zasahuje i do strategických rozhodnutí a organizačních úrovní.

Klíč k úspěchu

Čím vším si mohou být naši zákazníci jisti? Můžeme fungovat z jakékoliv světové oblasti. Jsme schopni na každém trhu použít jakoukoliv technologii, i když pro podnikání není momentální situace zrovna ideální. Jsme přítomni prakticky na celém světě, takže můžeme zaručit produkci tak, aby naši odběratelé mohli pokračovat ve svých činnostech. Jako klíčové bereme naslouchání dlouhodobým potřebám zákazníků. Proto připravujeme naši společnost na mezinárodní expanzi a flexibilitu. Důkazem toho jsou naše výrobní závody v Nizozemsku, Německu, České republice, Mexiku a Číně. Přesto zůstáváme ostražití a sledujeme, co se ve světě děje či co se chystá. Investujeme také do multikulturních manažerských týmů.

5. Další krok

Navzdory náročné době, se kterou se všichni musíme vypořádat, jsme v Rompa Group připraveni na 100 %. Jsme připraveni nadále poskytovat služby našim stávajícím zákazníkům tak, aby předčily jejich očekávání. Jsme připraveni přijmout nové zákazníky. Jsme připraveni vyvíjet nové produkty. Jsme připraveni vstoupit na nové trhy. Jsme připraveni vyvíjet nové technologie. Jsme připraveni podnikat další kroky. Jsme připraveni na budoucnost.

Je příjemné s námi pracovat!