Jaký termoplast zvolit pro váš výrobek?

11 Prosinec 2018

Věděli jste, že existují tisíce druhů termoplastů? A nové plasty se neustále vyvíjí. Jak zvolit ten nejlepší plast pro váš výrobek vznikající vstřikováním? Abychom vám s výběrem pomohli, společně s Fredem Bijsterveldem, expertem na plasty, projdeme některé vlastnosti a využití řady běžně používaných termoplastů.

Polypropylen (PP)

Polypropylen je v angličtině také známý jako “polypropene”. Předpona “poly” znamená “mnoho”, přičemž “propylen” značí “částice propenu”. Polypropylen tedy obsahuje mnoho částic propenu. Tento plast má široké využití. Například u nás v Rompě ho používáme na výrobu dílů pro sedačky Britax Römer a různá příslušenství pro holicí strojky Philips. Je důležité, aby dětské sedačky byly robustní a nikdy se nezlomily. Na druhou stranu musí ale také mít požadovaný stupeň pružnosti (odolnost vůči nárazu). PP nabízí tu správnou kombinaci tuhosti, pružnosti a odolnosti vůči nárazům.

  Výrobek z PP

Výrobek z PE

Polyethylen (PE)

Polyethylen má dlouhý molekulární řetěz, který je možné ještě relativně snadno prodloužit. Používá se k výrobě extrémně odolných a trvanlivých výrobků. Díky své struktuře je tento typ plastu silnější, tvrdší a viskóznější a má zvýšenou odolnost vůči chemikáliím. PE se proto běžně používá k výrobě plynovodů a obalových materiálů pro chemické látky.

Akrylonitrilbutadienstyren (ABS)

Tento typ plastu je výjimečný svým leskem. ABS se často používá k výrobě spotřebních produktů pro dům, jako jsou např. datové nosiče, routery a TV tunery. Materiál má velký stupeň tuhosti a je odolný vůči poškrábání.

                  Bezdrátová nabíjecí podložka

PA v autě

Polyamid (PA)

Tento materiál je známý svou vysokou odolností. Polyamidy mohou být buď plněné, nebo neplněné. U plněných polyamidů se určité procento materiálu skládá ze skleněných částic, které zlepšují jeho pevnost. Díky tomu jsou plněné polyamidy mimořádně užitečné pro využití v technice, kde je potřeba, aby materiál byl silný, pružný a odolný vůči opotřebení. Neplněné polyamidy tyto skleněné částice neobsahují.

Vysoce výkonné plasty (HPP)

Kategorie vysoce výkonných plastů zahrnuje materiály, které mají několik extrémních vlastností. Např. polysulfon (PSU) a polyetherimid (PEI) nabízí obrovskou odolnost vůči tlaku a vysokým teplotám. Tyto plasty jsou tedy využívány např. v kávovarech, kde je nutné kávová zrna rozemlít pod vysokým tlakem. Dalším příkladem výkonného druhu plastu je polyetheretherketon (PEEK), který se používá tam, kde je potřeba zajistit vysokou elektrickou vodivost.

Výrobek z PSU

Kompletní sortiment termoplastů

V Rompě nabízíme celou řadu termoplastů. „Každý typ materiálu se chová svým vlastním unikátním způsobem,“ zdůrazňuje projektový manažer Fred. „Stupeň smrštění, rychlost vyjmutí z formy, tokové vlastnosti či rychlost krystalizace jsou jen některé proměnné, které hrají roli při výběru plastu. Během procesu DFM hodnotíme vyrobitelnost produktu. Pokud je to nutné, tak rovněž vybíráme a dokážeme poradit, jaký je nejvhodnější plast pro daný výrobek.“ V některých případech také testujeme různé materiály spolu s klientem.

K přečtení článku klikněte na obrázek

Nové plasty

Fred vysvětluje: „Neustále se vyvíjejí nové materiály. Např., relativně nová kombinace PET-PBT je velmi populární v automotive průmyslu. Nejlepší vlastnosti obou materiálů jsou zkombinovány do jednoho. Výsledkem je silný materiál s optimálními mechanickými vlastnostmi. Je ideální pro výrobu plastových součástí pro stěrače, které musí vydržet dlouhou dobu v drsných podmínkách a v žádném případě nemohou prasknout, protože by to mohlo být velmi nebezpečné.“