Jak v Rompě vybíráme ten správný vstřikovací stroj pro váš produkt

6 Listopad 2018

Abyste mohli vyrobit plastový výrobek, potřebujete vstřikovací stroj. Se vstřikovacími stroji je to podobné jako s auty; je jich velké množství a liší se tvarem i velikostí. U nás v Rompě využíváme řadu renomovaných značek vstřikovacích strojů, mezi něž patří Arburg, Engel, Demag či Haitian. Vždy klademe velký důraz na to, abychom vybrali ten správný vstřikovací stroj vhodný pro váš produkt. Níže uvádíme devět faktorů, které ovlivňují toto rozhodování.

1.    Potřebná uzavírací síla formy

 

Plastový výrobek tvarujeme tak, že vysokou rychlostí vstřikujeme tekutý plast do formy. Vysoká rychlost vytváří tlak uvnitř formy. Jinými slovy: obě poloviny formy jsou tlačeny od sebe. To umožňuje plastu uniknout a může způsobit defekt produktu. Abychom tomu zabránili, forma se uzavírá silou, které říkáme uzavírací síla (v kN). Požadovaná uzavírací síla závisí na ploše výrobku a na vnitřním tlaku formy. Uzavírací síla našich strojů se pohybuje od 250 kN až do 12 000 kN. Tento rozsah nám umožňuje vyrábět produkty s váhou od 0,5 gramů až do pěti kilo.

2.    Objem dávky

 

Objem dávky udává, jaké množství materiálu je potřebné pro jeden výrobní cyklus. Objem dávky musí být v rozmezí 15-80 % maximální tavné kapacity (tohle číslo se může lišit u některých typů tepelně nestálých plastů). Toto pravidlo je tu z toho důvodu, aby se zabezpečila kvalita roztaveného materiálu a reprodukovatelnost procesu.

Nový vstřikovací stroj Engel

3.    Rozměry formy

 

Rozměry formy jsou nesmírně důležité. Při výběru správného vstřikovacího stroje by měly být vždy kontrolovány. Klíčová není jen délka a šířka, důležitým faktorem je i výška. Aby se dal výrobek vyjmout z formy, stroj a forma musí být schopny se otevřít na více než dvojnásobek výšky výrobku. Toto otevření nazýváme anglicky “daylight opening”. Kromě toho by tu také mělo být místo pro použití robota pro další výrobní proces. A konečně, při výběru vhodného vstřikovacího stroje je důležité rozhodnout, zda stroj bude mít vodící tyče. To ovlivňuje velikost využitelné výrobní plochy stroje.

4.    Požadovaný vstřikovací tlak

 

Abychom dosáhli požadovaného vstřikovacího tlaku, jsou u nás stroje vybaveny různými kombinacemi šneků a válců. Pokud je potřeba, kombinaci upravíme tak, aby během fáze vstřikování poskytovala požadovanou rychlost a tlak.

 

5.    Dostupná kapacita

 

Produkt je přiřazen danému stroji v závislosti na požadované kapacitě výroby. Výrobkům s vysokou poptávkou, kterých ročně vyrábíme velké množství a které proto vyžadují velkou kapacitu, je v Rompě vyhrazen vlastní stroj.

6.    Doba cyklu

 

Doba cyklu rovněž ovlivňuje volbu stroje. Výrobky s krátkou dobou cyklu vyžadují extrémně rychlé vstřikovací stroje (hybridní, popř. plně elektrické stroje). Jedná se o specializované stroje, které jsou výrazně nákladnější na koupi i na údržbu.

 

7.    Robotika

 

Plastový výrobek už po vypadnutí z formy získává svůj tvar, ale ještě zcela nevychladne. To znamená, že může být během vypadávání poškozen. V takovém případě přemístíme výrobek z formy na dopravník pomocí robotického ramene. Musíme tudíž počítat s prostorem pro robota poblíž vstřikovacího stroje.

 

8.    Tahače jader

 

Forma může obsahovat několik hydraulických nebo pneumatických jader. Každý pohyb jádra vyžaduje samostatný tahač jádra. Počet pohybů, které může vstřikovací stroj uskutečnit, záleží na počtu těchto tahačů. Stroj musí mít dostatek tahačů, aby mohl ovládat všechny jádra. 

9.    Tolerance

Design výrobku nám udává přijatelné tolerance týkající se jeho rozměrů. To znamená, že dané rozměry nesmí být překročeny více než tolerance povoluje. To také ovlivňuje výběr vstřikovacího stroje, např. při výrobě vysoce přesných součástí, které mají extrémně nízké tolerance.

 

Chtěli byste vědět víc o vstřikování plastů a vstřikovacích strojích?

 

Neváhejte nás kontaktovat
Naši specialisté na vstřikování vám rádi zodpoví všechny vaše otázky.

Jedna z našich výrobních hal v Rompa CZ